الیاف کولار چیست؟
کولار نام تجاری الیاف پارا-آرامید دوپوینت است. الیاف کولار در سال 1965 کشف شد.کولار یک لیف ارگانیک از خانوادۀ پلی‌آمیدهای آروماتیک است.

الیاف کولار دارای  ترکیب منحصر به فردی از استحکام بالا، مدول بالا، چغرمگی و پایداری حرارتی است.کولار برای کاربردهای صنعتی و فناوری پیشرفته توسعه یافته است.در حال حاضر، کولار تنوع زیادی برای طیف وسیعی از مصارف نهایی دارد.
هماهنگی مناسب پارچه و رنگ، اولین قدم برای داشتن چاپی زیبا و بادوام است. بهترین روش برای این پارچه‌ها استفاده از تکنیک چاپ انتقالی است. چاپ انتقال حرارتی که روش چاپ دو مرحله‌ای است که شامل فرایند تصعید رنگ است.

فرایند تصعید

جوهر چاپ شده روی کاغذ منتقل کننده، بدون اینکه به مایع تبدیل شود از جامد به گاز تبدیل می‌­شود. این فرآیند در کالندر با دمای بالا انجام می‌­شود...
بسیاری از ما در جریان زندگی روزانه با مشکل بوی عرق لباس‌های خودمان یا اطرافیان در معابر، محل کار و وسایل حمل و نقل عمومی مواجه هستیم. شاید بارها از خودتان پرسیده باشید که چگونه می‌توانیم بوی عرق را از بین ببریم؟ گاهی اوقات بعد از چندین بار شستن لباس مورد علاقۀ خود، فکر می‌کنید بالاخره بوی عرق را از بین برده‌اید. اما متأسفانه، پس از اتوکشی یا پوشیدن مجدد آن لباس از همان ابتدا یا پس از مدت کوتاهی، بوی عرق برمی‌گردد.
به رفتاری که الیاف نساجی هنگام قرارگیری در برابر حرارت از خود نشان می‌­دهند خواص حرارتی الیاف گفته می­‌شود. 
خواص حرارتی عبارت‌اند از:
1. گرمای‌تر شدن یا گرمای جذب‌
2. دمای انتقال شیشه­‌ای
3. رسانایی حرارتی
...ثبات رنگی اصطلاحی­‌ست که در رنگرزی منسوجات به کار می­‌رود. این اصطلاح معمولاً در زمینۀ لباس استفاده می­‌شود. اولین بار واژۀ colorfast در سال 1916 استفاده شد.

مقاومت رنگ پارچه‌­ها در برابر محو شدن یا پس دادن رنگ تحت شرایط مختلف مانند نور ، شستشو ، آب ، عرق بدن، سایش ، اسید ، قلیا، پرس گرم ، سفید کننده و غیره را ثبات رنگ می‌نامند.
لباس‌های بدنسازی به‌طور کلی به‌صورت تنفس‌پذیر ساخته می­‌شوند اما گروهی از پژوهشگران
 موادی را برای پوشاک ورزشی توسعه داده‌­اند که موجب خودخنک­‌کنندگی لباس می‌شود.این لباس پر از سلول­‌های میکروبی است که اگر احساس گرما یا عرق کنند زبانه‌­های لباس به‌صورت خودکار باز می­‌شود...


الیاف نساجی به طور گسترده به الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی یا شیمیایی تقسیم‌­بندی می‌شوند. این دسته بندی براساس منبع الیاف است.

الیاف طبیعی

الیاف طبیعی فیلامنت­‌های ممتد شبیه به مو هستند که می­‌توانند از گیاهان یا حیوانات به‌دست آیند. امروزه تقاضا برای الیاف طبیعی مانند کتان،کنف، جوت ، سیسال و تفالۀ نیشکر به دلیل قابلیت ترکیب شدن با مواد پلیمری تقویت شده و دسترسی آسان به الیاف طبیعی افزایش یافته است.لباس­‌های ارزان ، مطابق با مد روز که به مقدار انبوه تولید می‌شوند و بر محیط زیست تاثیرگذار هستند، فست فشن را توصیف می­‌کنند. این لباس­‌ها به دلیل مد روز و مقرون به صرفه بودنشان مورد توجه خریداران قرار می­‌گیرند.
اما از آنجاکه دوام و پایداری کافی ندارند به سرعت از مد افتاده و دور ریخته می­‌شوند.

علاوه بر مسائل زیست محیطی ، لباس‌های مد سریع، نگرانی­‌های اخلاقی زیادی ایجاد می‌­کنند. این لباس­‌ها اغلب ...هوشمندسازی، تاثیر چشمگیری در آیندۀ صنعت پوشاک و نساجی خواهد داشت ، این می‌تواند به معنی افزایش قابلیت عملکردی یا استفاده از فناوری به منظور تولید لباسی برای ارائۀ اطلاعات باشد.

Janett Liriano مدیر عامل شرکت Loomia توضیح داد، آنچه که مانع از کاربرد فناوری در پیشرفت پوشاک  است ، سفت و سخت بودن اجزاء ، طراحی محدود و حجیم آن­‌ها است ..."شلوار جین آبی" در دهۀ 1870 به عنوان لباس کار برای معدنچی­‌ها و گاوچران­‌ها تولید شد، از آن به بعد این لباس­ نمادین تبدیل به یکی از لباس‌­‌های محبوب عموم مردم در سراسر جهان  شد.


شلوارهای جین با تنوع و ظواهر جذاب و گوناگون، متناسب با سلیقه و مدهای مختلف تولید می­‌شوند. بخش مهمی از جذابیت جین ظاهر کهنه نما و فرسوده، در عین حال قابل استفاده، آن‏‌­ها است
فناوری نوآورانه
Circular Systems نوید تولید لباس از الیاف به‌دست آمده از ضایعات مواد غذایی را می­‌دهد.

گفته می­‌شود صنعت مد بعد از نفت و گاز دومین صنعت آلاینده روی زمین است. برای تولید پارچه به منابع عظیمی از جمله آب ، زمین و سوخت­‌های فسیلی نیاز است.در پست‌های قبل دربارۀ چند روش تکمیلی معمول در فرایند تولید منسوجات صحبت کردیم در این پست نیز به ادامۀ روش‌های تکمیلی می‌پردازیم.

برای ایجاد اثر ضد چروک معمولاً می‌توان از ملامین فرمالدهید ، اوره فرمالدهید و دی متیلول دی هیدروکسی اتیلن اوره (DMDHEU)، بوتان تترا کربوکسیلیک اسید (BTCA) و غیره استفاده کرد. در دمای بسیار بالا، این مواد...فرایند تکمیل شامل عملیات مکانیکی و شیمیایی است که بسته به نوع و کاربرد نهایی پارچه مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

فرآیندهای مکانیکی شامل خشک کردن ، کالندر کردن ، براق کردن پارچه با استفاده از غلتک‌­های فشاریایجاد نقوش برجسته روی پارچه ، خارزنی، خاب دار کردن پارچه و غیره، فرآیندهای شیمیایی شامل استفاده از مواد خاص روی پارچه ، آغشته سازی با مواد آهاری...

میکروفایبر یک پارچۀ مصنوعی متشکل از الیاف فوق­‌العاده ریز است. این الیاف عموماً دارای قطر کمتر از 10 میکرومتر و دارای وزن دنیرکمتر از 
0.7  D هستند. میکروفایبرها در مقایسه با تک رشته‌های ابریشم که در حدود ۱ D وزن دارند، به یکی از نازک‌ترین شکل­‌های الیاف نساجی جهان تبدیل گشته‌­اند.

مواد دفع کنندۀ حشرات که از اسانس­‌های روغنی استخراج شده از گیاهان معطر ساخته شده‌اند ، جایگزینی طبیعی برای مواد ضد حشرات مصنوعی هستند. در این مقاله خلاصه‌­ای از چگونگی تولید منسوجات با پوشش ضد حشره، به منظور محافظت بهتر در برابر گزش پشه‌ها ارائه می‌­شود.


تأثیر عطر بر پارچه‌­های پنبه‌­ای | واکنش لباس به عطر چگونه است؟


مشکلات فرایندهای مربوط به پلی‌استر و راه­‌حل رفع آن

معرفی 13 پارچۀ مناسب برای لباس کودکان
لباس مخصوص فضا لباسی است که برای زنده نگه داشتن انسان در شرایط سخت محیطی خارج از جو و درجه حرارت بالا پوشیده می‌شود. این لباس نقش محافظ را برای فضانوردان حین ماموریت‌­های فضایی در برابر گرما ، سرما ، مواد شیمیایی ،سنگ‌­های آسمانی بسیار ریز
، نوسانات فشار و تشدید دما ایفا می­‌کند. لباس فضانوردان  نمونه­‌ای از توسعۀ روزافزون تکنولوژی نساجی است.آنزیم‌­ها بایوکاتالیست‌­های ماکرومولکول هستند که توسط میکروارگانیسم­ها(قارچ­‌ها، باکتری و..) تولید و باعث تسریع واکنش­‌های بیولوژیکی می‌­شوند.

آنزیم‌ها به طور کلی ساختار پروتئینی دارند که می‌­توانند به تنهایی یا درترکیب با آنزیم­‌های دیگر عمل کنند...
با توجه به کاهش سریع منابع طبیعی و این موضوع که الیاف طبیعی مانند پنبه برای فرایند به منابع زیادی نیاز دارند و الیاف نفتی مانند اکریلیک ، پلی استر ، نایلون و اسپاندکس که سازگار با محیط زیست نیستند اکنون زمان آن فرا رسیده که به دنبال گزینه‌­های پایدار برای تولید الیاف و پارچه باشیم.
امروزه با پیشرفت علم و ظهور فناوری­‌های نوین، منسوجات با دارا بودن خواصی چون سبکی، انعطاف‌­پذیری و استحکام بالا علاوه بر کاربردهای رایج به عنوان پوشاک، در صنایع مختلفی همچون پزشکی، کشاورزی، صنایع هوایی، دریایی و غیره مورد استفاده قرار می­‌گیرند.
به منسوجاتی که در آن‌­ها هیچ‌گونه بافتی به کار نرفته و تنها از درهم­رفتگی الیاف به روش­‌های مکانیکی، شیمیایی و حرارتی تشکیل شده­‌اند منسوجات بی­‌بافت گفته می­‌شود. در این منسوجات الیاف...

چرم یکی از تجارت­‌های 80 میلیارد دلاری جهان و محصولی پرطرفدار است. اما استفاده از حیوانات و مواد شیمیایی در تولید چرم، مشکلات زیادی را برای طرفداران حقوق حیوانات و محیط زیست ایجاد کرده‌است. اما خبر خوش این است که ...

مجلۀ نساجی امروز به نقل از نساجی دات کام لیست 10 کشور صادر کنندۀ بزرگ را بر اساس ارزش صادراتی آن­ها در سال 2018 منتشر کرده­‌است.

این کشورها محرک بازار پوشاک و صنعت نساجی در سراسر جهان و بازیکنان اصلی بازار جهانی هستند، که ...


الیاف نساجی دارای برخی خصوصیات هستند که باعث ایجاد تفاوت بین الیاف نساجی   و دیگر الیاف می­شوند. الیاف نساجی را می­توان با روش­های ریسندگی به نخ و یا...

تاحالا براتون پیش اومده که لباساتون فقط به خاطر لکه‌ای که نتونستید از روش پاک کنید بلااستفاده شده باشه؟

اگر جوابتون مثبته این مطلب رو از دست ندین، ما نحوۀ پاک‌سازی هر نوع لکه‌ای رو بهتون آموزش می‌دیم.
اصطلاح نرم­کن تعریف به
­نسبت دشوارتری نسبت به مواردی مثل­ آنتی­استاتیک یا روان­کنندۀ الیاف دارد اما به طورکلی تعریف قابل­قبول می‌­تواند این­گونه باشد: یک عامل کمکی که وقتی به منسوجات اضافه می­‌شود باعث تغییر زیردست کالا و ایجاد حسی خوشایند هنگام لمس می­‌شود. 


ژئوسنتتیک‌ها محصولاتی هستند که از مواد پلیمری ساخته شده و در پروژه‌­های ساخت­‌و­ساز و عمرانی در تماس با خاک، سنگ،
 زمین و سایر مصالح مرتبط با مهندسی ژئوتکنیک مورد استفاده قرار می­‌گیرد.
کف، به طور کلی یک سیستم کلوئیدی از گازهای پراکنده یا به دام افتاده به صورت حباب‌های ریز است. یعنی در اصل از مجموعه­‌ای از حباب‌ها تشکیل شده است. کف‌ها  اساساً ناپایدار بوده و در نتیجه خود از بین می‌روند و ثبات آن‌ها از دیگر عواملی همچون  انرژی آزاد سطحی گاز / مایع تعیین می‌شود. 
آهار فیلم ژلاتینی متشکل از مواد به صورت محلول یا دیسپرس است که به طور معمول روی نخ­‌های تار و گاهی  نخ­‌های پود استفاده می‌شود. به فرایند اعمال آهار بر نخ­،  آهارزنی گفته می‌­شود.

کاربرد عمومی استفاده از مواد آهاری، چسبندگی بیشتر الیاف و ...