ژئوتکستایل‌­ها: جایگزینی برای بتن

ژئوتکستایل‌­ها:

جایگزینی برای بتن

ژئوسنتتیک­‌ها (Geosynthetics)

ژئوسنتتیک­‌ها محصولاتی هستند که از مواد پلیمری ساخته شده و در پروژه­‌های ساخت‌­و­ساز و عمرانی در تماس با خاک، سنگ، زمین و سایر مصالح مرتبط با مهندسی ژئوتکنیک مورد استفاده قرار می‌­گیرد.

ژئوسنتتیک‌­ها صفحات نازک و انعطاف‌­پذیری هستند که در داخل تودۀ خاک یا در ارتباط با مصالح خاکی با اهداف مختلفی مانند مسلح‌­سازی، جداسازی، عایق­‌بندی رطوبتی، مهار فرسایش، فیلتراسیون، زهکشی و... مورد استفاده قرار می‌­گیرند.

طبقه­‌بندی ژئوسنتتیک­‌ها

-         ژئوگریدها (geogrids)

-         ژئونت‌­ها (geonets)

-         ژئوسل­‌ها(geocells)

-         ژئوممبرین­‌ها(geomembranes)

-         ژئوتکستایل­‌ها(geotextiles)

-         ژئوکامپوزیت­‌ها(geocomposites)


ژئوتکستایل­‌ها

ژئوتکستایل­‌ها یکی از نخستين منسوجاتی هستند که در تاریخ حیات بشر مورداستفاده قرار گرفته‌­اند. به­ گونه­‌ای که حتی نتایج حفاری در مصر باستان حاکی از استفاده از حصیرهایی مرکب از علف و کتان است.

ژئوتکستایل­‌ها منسوجات متخلخل، نفوذپذیر و انعطاف­‌پذیزی هستند که از مواد پلیمری ساخته شده و در کاربردهای عمرانی در ارتباط با خاک، سنگ یا آب مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

ژئوتکستایل­‌ها از نظر کاربرد و استفاده بزرگ‌ترین شاخۀ ژئوسنتتیک‌­ها را تشکیل می‌­دهند.


روش‌­های تولید ژئوتکستایل‌­ها

با توجه به نوع کارکرد مورد نیاز، اين سازه‌­ها در گونه­‌ های با حفرات باز، مانند ساختارهای تار­ی‌­پودی و به ندرت حلقوی‌­تاری و یا به صورت منسوجاتی با سطوح بدون سوراخ مانند بی بافتها استفاده می­‌شوند.


نمونۀ ژئوتکستایل بافته شده به روش تاری­‌پودی


 نمونۀ ژئوتکستایل بافته شده به روش بی­‌بافت


نمونۀ ژئوتکستایل بافته شده به روش حلقوی

الیاف مورد استفاده در ژئوتکستایل­‌ها

با توجه به ویژگی‌­های مورد انتظار از منسوجات عمرانی ازجمله استحکام کششی، طول عمر مناسب، نفوذپذیری، مقاومت در برابر نور خورشید و اشعۀ ماوراءبنفش، تخلخل و غیره، می‌­توان از الیاف پلی­‌استر، پلی­‌پروپیلن، پلی‌­آمید­(نایلون)، پلی­‌اتیلن، شیشه، بازالت و کربن استفاده کرد که در این­ میان الیاف پلی‌­استر و پلی­‌پروپیلن بیشترین استفاده را دارند.

کاربرد ژئوتکستایل‌­ها

هدف از طراحی ژئوتکستایل‌­ها عبارت­‌اند از:

-         جداسازی

-         تقویت

-         فیلتراسیون

-         زهکشی

-         عایق رطوبتی

-         محافظت

جداسازی: در این کاربرد ژئوتکستایل­‌ها از اختلاط دو سطح نامتشابه جلوگیری می­‌کنند به عبارت دیگر با استفاده از لایۀ ژئوتکستایل بین لایه‌­های زیرین خاک و مصالح دانه درشت(سنگدانه‌ها) می­‌توان از نفوذ خاک مابین سنگدانه­‌ها جلوگیری کرد درنتیجه ظرفیت تحمل بار مصالح دانه درشت افزایش می­‌یابد.

 

­تقویت: خاک از استحکام کششی کمی برخوردار است که این ضعف فرایند جاده‌­سازی را مشکل می­‌سازد زیرا در اثر اعمال نیرو ذرات خاک از روی هم سر می­‌خورند به همین دلیل با استفاده از ژئوتکستایل­‌ها که استحکام کششی بالایی دارند خاک­‌های ضعیف را تقویت می­‌کنند.

 

 

فیلتراسیون: عملکرد فیلتراسیون یک ژئوتکستایل عملکردی همانند عملیات جداسازی است ، اما در شرایط مختلف. ژئوتکستایل­‌ها متناسب با سایز حفراتشان، ذرات خاک را فیلتر کرده و مایعات را از خود عبور می‌­دهند این کاربرد ژئوتکستایل‌­ها به راه­ حلی مناسب برای تخلیۀ آب انباشته شده از محیطی همچون حیاط ذغال سنگ تبدیل شده­است. در این کاربرد ژئوتکستایل­‌ها، انتقال آب به صورت عمودی صورت می‌­گیرد.


زهکشی: زهکشی به مفهوم خارج نمودن آب اضافی از زمین است. در این کاربرد ژئوتکستایل­‌ها، انتقال آب به صورت افقی صورت می­‌گیرد. ژئوتکستایل­‌های بی­‌بافت سوزنی شده به دلیل ضخامت خوبی که دارند قابلیت انتقال آب در صفحه را داشته و گزینۀ مناسبی برای زهکشی هستند.

 

عایق رطوبتی: ژئوتکستایل‌­ها در صورت آغشته شدن به موادی مانند قیر، pvc و.. می­‌توانند به عنوان سدی در برابر نفوذ مایعات عمل نمایند.

 

محافظت: در ژئوکامپوزیت­‌ها، ژئوتکستایل‌­ها به همراه ژئوممبرین‌­ها به کار برده می‌­شوند. در این کاربرد ژئوتکستایل­‌ها وظیفۀ محافظت طولانی مدت از ژئوممبرین­‌ها در برابر آسیب­‌های مکانیکی مانند سوراخ شدن، سایش در حین نصب و پس از آن را برعهده دارند.


خصوصیات ژئوتکستایل­‌ها

ویژگی­ های اصلی این محصولات شامل موارد زیر است:

-         خواص فیزیکی مانند ضخامت، وزن واحد سطح، انعطاف­‌پذیری و چگالی ویژه

-         خواص مکانیکی مانند فشارپذیری، استحکام کششی، استحکام در برابر سوراخ شدن، استحکام دوخت، استحکام پارگی و اصطکاک ژئوتکستایل با خاک

-         خواص هیدرولیکی مانند: تخلخل، توزیع اندازه سوراخ­‌ها، انتقال آب عمود بر صفحۀ ژئوتکستایل و انتقال آب درصفحۀ ژئوتکستایل


آیندۀ ژئوتکستایل­‌ها

آیندۀ ژئوتکستایل­‌های بی بافت و بافته شده روشن است برنامه­‌های زیرساختی اساسا در بازارهای درحال پیدایش در دست انجام قرار گرفته‌­اند اما بازار اروپا و ایالات متحدۀ آمریکا با تقاضای فزاینده‌­ای رو­به‌­رو است. به‌­ویژه در کشورهای در حال پیشرفت مانند برزیل، هند، چین و روسیه، میزان تقاضا با بهبود تسهیلات سیستم حمل و نقل عمومی مانند فرودگاه‌­های جدید افزایش یافته است.

استفاده از ژئوتکستایل­‌ها هزینۀ ساخت و ساز مهندسی عمران را به طور چشمگیری کاهش داده است. استفاده از ژئوتکستایل­‌ها به عنوان بتن تنها یک شعار نبوده بلکه حقیقتی غیرقابل انکار است. انعطاف پذیری ژئوتکستایل‌­ها آن­ها را بهتر و اقتصادی­‌تر از هر مصالح ساختمانی دیگری می­‌سازد.

مرجع:  technicaltextile.net

nassajiemrouz.com