«چرم کاکتـوس»


چرم یکی از تجارت­‌های 80 میلیارد دلاری جهان و محصولی پرطرفدار است. اما استفاده از حیوانات و مواد شیمیایی در تولید چرم، مشکلات زیادی را برای طرفداران حقوق حیوانات و محیط زیست ایجاد کرده‌است.

اما خبر خوش این است که دو کارآفرین مکزیکی بر روی یک جایگزین چرمی کار کرده­اند که علاوه بر سازگاری با محیط زیست،  ظاهری کاملا شبیه و نزدیک به چرم حیوانی دارند. پاسخ به این سوال که این افراد از چه چیز برای چرم خود استفاده می­‌کنند شما را شگفت­‌زده خواهد‌کرد.

دو کارآفرین با نام­‌های Adrián Lóperz Velarde و Marte Cázarez  روشی بسیار نوین برای تولید چرم وگان خود توسعه داده­‌اند. این افراد از کاکتوس‌­هایی که در مزارع آن‌­ها در ایالت Zacatecas رشد می‌­کند چرم کاکتوس با نام Desserto  تولید کردند.

پوست ضخیم و ناهموار کاکتوس به عنوان یک بافت عالی برای شبیه‌­سازی چرم حیوانات استفاده می­‌شود.

 همچنین  Lóperz Velarde گفته‌است که این ایده به دلیل عدم نیاز به آب برای رشد گیاه و فراوانی کاکتوس در مکزیک، به وجود آمده‌است. علاوه بر این برای استفاده از این ماده در صنایع مختلف باید در تامین مواد اولیه پایدار و فراوان تلاش کرد. در حال حاضر 2 هکتار زمین داریم که در آن نوپال پرورش می­‌دهیم که ظرفیت گسترش آن 40 هکتار است. با توجه به ظرفیت تولید ماهانه  500،000 متر خطی داریم.

برگ­‌هایی از کاکتوس که کاملا رشد کرده‌­اند بریده شده، تمیز می­‌شوند و سپس تبدیل به خمیر شده و در آفتاب قرار می‌گیرند تا سه روز قبل از تولید خشک شوند. در نهایت می­‌توان با استفاده از روش­‌های ایجاد شده توسط آدریانو دی مارتی، لوپز ولارد و شرکت کازارز به طورطبیعی آن­‌ها را رنگ کرد به همین دلیل چرم وگان دارای گواهی ارگانیک است که می­‌تواند برای یک دهه به طور منظم استفاده شود.

 از نظر قیمت چرم وگان تولید شده با چرم واقعی تطابق دارد. تاکنون این شرکت صندلی اتومبیل، کفش، کیف دستی و حتی پوشاک از این چرم تولید کرده‌­است.

منبع ارگانیک این چرم باعث ایجاد مزیت­‌هایی نسبت به چرم مصنوعی شده‌است مانند قابلیت تنفس، تا حدودی تخریب پذیری این محصول و عدم وجود پلاستیک داخل آن و جایگزینی مناسب برای چرم حیوانی بدون تاثیر منفی بر کره زمین.

آدریانو دی مارتیا هنگامی‌که برای اولین بار در سال 2019 در مهم­‌ترین نمایشگاه چرم جهان(Lineapelle) از این محصول رونمایی کرد باعث شگفتی تولیدکنندگان چرم شد.

.استقبال از چرم کاکتوس به دلیل داشتن ویژگی­‌هایی همچون انعطاف پذیری، نرمی، زیردست و رنگ، بسیار مثبت بود

در حال حاضر، این برند در حال مذاکره با صنایع مختلف است و همچنین در تلاش است که این مواد را برای صنایع متوسط و کوچک در دسترس‌­تر کند. بنابراین ممکن است قبل از اینکه متوجه شوید خود را در یک جفت کفش چرم کاکتوس ببینید.


مرجع: mymodernmet.com