«منسوجات بی‌بافت»


منسوجات بی‌بافت چیست؟
به منسوجاتی که در آن­‌ها هیچگونه بافتی به کار نرفته و تنها از درهم­رفتگی الیاف به روش‌­های مکانیکی، شیمیایی و حرارتی تشکیل شده‌­اند منسوجات بی‌­بافت گفته می‌­شود. در این منسوجات الیاف یا به کمک عملیات سوزن زنی با همدیگر درگیر شده و در کنار هم نگه داشته می­‌شوند و یا خود الیاف خاصیت ترمو پلاستیک داشته و بر اثر حرارت به همدیگر جوش خورده و طی فرآیندی به پارچه تبدیل می­‌شوند؛ بنابراین برای تهیۀ این قبیل پارچه ها احتیاج به دستگاه­‌های ریسندگی و بافندگی که در حالت عادی مورد استفاده هستند وجود ندارد
.ویژگی و عملکرد منحصر به فرد این منسوجات آن­‌ها را به محصولی پرکاربرد در زندگی روزمره تبدیل کرده است به طوریکه هر روز بدون اینکه بدانیم از آن‌­ها استفاده می­‌کنیم.

تقریبا یک نسل از دورۀ منسوجات بی بافتی که در انگلستان تولید می­‌شود می­‌گذرد. در عرض این حدود ۲۵ سال تعداد زیادی از محصولات جدید تولید شده است که نشان دهندۀ امکان رشد و فعالیت بیشتر در این مورد است.

منسوجات بی‌­بافت را می­‌توان در صورت لزوم قابل جذب ، تنفس ، منعطف ، مقاوم در برابر شعله، سبک ، بدون پرز، قابل فرم­‌دهی، نرم، پایدار، سفت و سخت، مقاوم در برابر پارگی، ضد آب تولید کرد. البته بدیهی­‌ست که همۀ خصوصیات ذکر شده را نمی­‌توان در یک منسوج ایجاد کرد، خصوصاً آن­‌هایی که متناقض هستند.

فرایند تولید بی­‌بافت‌­ها

در منسوجات بی­‌بافت معمولاً الیاف كوچك یک لایۀ تارعنکبوتی را تشکیل داده و سپس اتصال آن­ها می­‌تواند به صورت مكانیكی (مانند نمد ، به روش سوزن زنی به گونه‌­ا‌ی كه اصطکاک بین الیاف منجر به ایجاد پارچه ای محکم شود) یا به روش شیمیایی(استفاده از چسب برای اتصال الیاف به یکدیگر) ویا روش حرارتی(استفاده از حرارت منجر به ذوب مواد اتصال­‌دهنده که اغلب به فرم پودر، خمیر یا پلیمر مذاب هستند، شود در نتیجه الیاف در نقاط ذوب بهم می‌­چسبند) انجام می­‌شود.

الیاف مورد استفاده در پارچه‌­های بی­‌بافت

الیاف عنصر اصلی تشکیل دهندۀ منسوجات بی­‌بافت هستند که تولیدکنندگان می­‌توانند تقریباً از هر نوع الیافی(الیاف سنتی نساجی یا الیاف پیشرفته) برای این منظور استفاده کنند. انتخاب نوع الیاف به میزان قابل توجهی ، خصوصیات محصول نهایی را تعیین می­‌کند. در انتخاب الیاف می­‌بایست فاکتورهای مهمی از قبیل نیاز مشتری، صرفۀ اقتصادی، فرایند پذیری، تغییر خصوصیات در اثر تشکیل وب و فرایند تثبیت را در نظر گرفت. الیاف می توانند به صورت فیلامنت یا الیاف استیپل ویا حتی نخ به کار روند. جدول زیر الیاف قابل توجهی را که در صنعت بی‌بافت در سراسر جهان استفاده می­شود را نشان می­‌دهد.

الیاف پیشرفته

الیاف سنتی نساجی

الیاف آرامید(کولار/ نومکس)

پلی­ الفین­ ها(پلی پروپیلن/ پلی استر)

نایلون رسانا

نایلون

الیاف دو جزئی

پنبه

ملامین(مقاوم در برابر حرارت و شعله)

ویسکوز ریون

الیاف توخالی(Hollow fibers)

پشم

الیاف اسپاندکس(پلی­ اتر)

لایوسل

پلی ­آمید6

مد اکریلیک

الیاف شیشه

 

کلروفایبر

 

الیاف آنتی باکتریال

 

فولاد ضد زنگ

 

رشتۀ پلاستیک

 

پلی تترا فلوئورواتیلن(تفلون)

 

نانوفایبرها

 

الیاف co-PET ترموپلاستیک

 

 

.

مزایای  پارچه­‌های بی‌­بافت

 • پارچه های بی­‌بافت را می­‌توان در محدوده وزنی تولید کرد.
 • پارچه های‌بی­‌بافت نخ­‌کش نمی­‌شوند.

 • سرعت بالای ماشین­ های تولیدی
 • حذف قابل ملاحظۀ مراحل تولیدی از جمله پروسه های ریسندگی و بافندگی در نتیجه: سرمایه گذاری اولیۀ کم تر ، مصرف انرژی کم تر ، نیروی انسانی کم تر ، کاهش قیمت تمام شده
 • پارچه های بی‌­بافت را می­‌توان از الیاف بازیافتی تولید کرد.
 • پارچه های بی‌­بافت را می‌توان از محلول تولید کرد.
 • پارچه‌های بی‌­بافت قابلیت نفوذ خوبی دارند (آب از آن­‌ها عبور می­‌کند).

 • تولید پارچه های بی­‌بافت هزینۀ کمی دارد.
 • الیاف به­ کار رفته در پارچه های بی­‌بافت در خواص نهایی منسوج تاثیرگذار است (به عنوان مثال نمد پشم گرم و عایق است ؛ پارچه پلی استر سبک و الاستیک است).

معایب پارچه‌­های بی­‌بافت

 • انعطاف و شکل ­پذیری لایه­‌های بی­‌بافت نسبت به بافته شده ها کمتر است.
 • استحکام کمتر بی­‌بافت­‌ها نسبت به بافته شده­‌ها
 • ثبات سایشی و دوام مکانیکی پارچه­‌های بی­‌بافت نسبت به بافته شده­ ها کمتر است.به طور مثال به راحتی قابلیت تشکیل پیل را دارند.
 • تنوع طرحی زیادی ندارند.

کاربرد منسوجات بی‌­بافت

مراقبت و بهداشت شخصی

پوشک بچه، محصولات بهداشتی بانوان، پد بی اختیاری بزرگسالان، دستمال ­های خشک و مرطوب، همچنین پدهای شیردهی یا نوار بینی.

بهداشت و درمان

مانند پارچه‌­های مخصوص عمل، روپوش و گان ، ماسک صورت، باند و پانسمان زخم ، روپوش‌های ایزوله، روپوش­‌های جراحی، پرده ها و روکش های جراحی ، لباس های مخصوص اسکراب جراحی، کلاه ها

پوشاک

لایی لباس ، لباس‌­های عایق و محافظ ، لباس کار صنعتی ، لباس محافظ در برابر مواد شیمیایی ، اجزاء کفش و غیره

خانه

دستمال­‌های مرطوب و گردگیری ، تی بگ چای و قهوه ،فیلترها ، پارچه های رومبلی روتختی رومیزی و غیره

خودرو

آسترهاي صندوق عقب خودرو، آستر كاپوت خودرو، سقف خودرو ، کفپوش‌­های خودرو ، فیلتر هوا و فيلتر سوخت و غیره

مصارف ساختمانی و ژئوتکستایل‌­ها

لایۀ زیرین سقف و کاشی، عایق حرارتی و صوتی، قیرگونی ایزوگام، دیوار داخل کانال­‌ها و سدها، زهکشی و غیره

 فیلتراسیون

فیلترهای  بنزین، روغن و هوا ، آب ، قهوه ،کیسه های چای ، فیلترهای کارتریج مایع و کیسه ها ، کیسه های خلاء

مصارف صنعتی

روکش کابل­‌ها، مواد عایق کنده، لایۀ زیرین چرم مصنوعی،روکش و پوشاننده­‌ها، کامپوزیت‌­ها و غیره

کاربردهای کشاورزی

محافظت کنندۀ دانه‌­ها و محصولات کشاورزی، محافظت کنندۀ گلخانه­ ها، کیسه­ های بسته­ بندی میوه و سبزیجات

 

روند رشد صنعت بی­‌بافت

صنعت بی‌­بافت یکی از سریع‌ترین صنایع در حال رشد در جهان است. این بازار پیچیده و متنوع به سرعت در حال توسعه  است. طی بیست سال گذشته به طور متوسط ​​حدود 10٪رشد داشته و این رشد در ده سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

تولید منسوجات بی­‌بافت تقریباً 20٪ ازکل تولید منسوجات است و این درصد سال به سال رشد می‌­کند. مهم­‌ترین نکته در توسعۀ سریع و مقبولیت تجاری منسوجات بی­‌بافت توانایی تولید مواد با ویژگی‌های خاص در زمان کمتر و با قیمت مناسب است.

روند رشد این صنعت از سال 20-2010 در نمودار زیر قابل مشاهده است.

 

نتیجه

استفادۀ جهانی از پارچه های بی‌­بافت روز به روز در حال افزایش است که این بازار بزرگ توسط تعداد کمی از کشورها کنترل می­‌شود. بنگلادش ، هند و سایر کشورها فرصت زیادی برای تصاحب این بازار عظیم دارند و هیچ صنعتی به این میزان در سرتاسر جهان قابل توجه نیست. در حال حاظر پیشرفت و تکنولوژی‌های موجود در زمینۀ پوشاک آماده و سایر محصولات نساجی می‌­تواند به راحتی بازار مصرف محصولات بی‌­بافت را ایجاد کند.

مرجع:
  
www.textileschool.com

www.textilelearner.blogspot.com


ترجمه: دپارتمان نساجی آرمان شیمی افروز