بیست ایراد پارچه‌های تاری‌پودی به همراه تصاویر آن‌ها (قسمت دوم)

 

11-                 عیب دو پودی

وقتی دستگاه برش به خوبی کار نکند؛ این عیب در پارچه های بافته شده به وجود می‌آید.


 

12-                 رگه پود نایکنواخت در پارچه

اگر نمره نخ پودها در دوک های نخ متفاوت باشد، رگه ای از پودهای نایکنواخت روی پارچه ایجاد می­‌شود.

 

13-                 ­گلوله شدن

اگر  نخ تار بیش از حد پرز دار باشد ،شانه باعث گلوله شدن نخ­‌های تار بین قاب ورد و شانه می­‌شود. اگر گلوله‌­ها آنقدر کوچک باشند که از بین دندانه‌های شانه عبور کنند ، روی پارچه بافته می‌­شوند.14-                 سوراخ شدگی

این نقص زمانی در پارچه بوجود می‌­آید که، یک یا چند نخ به قدری آسیب دیده باشند که باعث ایجاد شکاف روی پارچه شوند.15-                 لکۀ روغن

تغییر رنگ در یک ناحیه از منسوج که ممکن است با شستشو و خشک‌شویی از بین نرود. این لکه ممکن است حین ریسندگی ، بافندگی یا تکمیل اتفاق بیوفتد. این نقص معمولا در پارچه­‌های بافته شده به روش تاری پودی اگر روغن کاری قطعات ماشین بافندگی زیاد باشد اتفاق می‌­افتد.


16-                 بیرون زدگی انتهای پارچه

چنانچه دستگاه برش به خوبی کار نکند، این نقص در پارچه‌های بافته شده مشاهده می­‌شود.


 

17-                 رد تمپل

اگر محل قرار گیری حلقه  در میله تمپل درست نباشد و یا اینکه تمپل فشار زیادی به پارچه وارد کند؛ در این صورت پارچه دارای این نقص می­‌شود.


18-                 اثر شانۀ خراب بر پارچه

در پارچه‌های تاری پودی ممکن است بین نخ­‌های تار، شکافی به صورت ممتد یا با فاصله ایجاد شود.  دلیل این امر را می‌­توان به طرح ریزی اشتباه نخ‌­های تار یا آسیب دیدگی سیم­‌های شانه نسبت داد.

 

19-                 نپ

چنانچه نخ شامل یک نپ غیرمنتظره باشد، این نپ به صورت یک عیب داخل پارچه ظاهر می­‌شود.

 


20-                 وجود قسمت­‌های نازک و ضخیم در پارچه

اگر درصد تغییر نمره نخ بیشتر از حد انتظار باشد این نقص ایجاد می­‌شود. اگر عرض محل­‌های ضخیم یا نازک بیش از یک اینچ (2.54 سانتی متر) باشد ، آن را یک نقص بزرگ در درجه بندی پارچه در نظر می‌گیرند.

بخشی از نخ که طول حداقل یک چهارم اینچ (۰.۶ سانتی متر) دارد و به طور قابل توجهی ضخیم تر از بخش‌های مجاور باشد؛ محل ضخیم نامیده می­‌شود. بخشی از نخ که قطر آن حداقل ۲۵% کمتر از قسمت های مجاور باشد؛ محل نازک محسوب می­‌شود.
ترجمه: دپارتمان نساجی آرمان شیمی افروز

منبع: garmentsmerchandising.com