بوی عرق روی لباس

بسیاری از ما در جریان زندگی روزانه با مشکل بوی عرق لباس‌های خودمان یا اطرافیان در معابر، محل کار و وسایل حمل و نقل عمومی مواجه هستیم. شاید بارها از خودتان پرسیده باشید که چگونه می‌توان بوی عرق را از بین ببریم؟ گاهی اوقات بعد از چندین بار شستن لباس مورد علاقۀ خود، فکر می‌کنید بالاخره بوی عرق را از بین برده‌اید. اما متأسفانه، پس از اتوکشی یا پوشیدن مجدد آن لباس از همان ابتدا یا پس از مدت کوتاهی، بوی عرق بازمی‌گردد. باز هم لباس را می‌شوئید، اما با وجود شستن چندین باره، بوی آن هنوز وجود دارد. از خود می‌پرسید: چرا؟ در این مطلب دلیل این اتفاق توضیح داده خواهد شد.

 

چرا بوی عرق در لباس باقی می‌ماند؟

چهار فاکتور در به وجود آمدن بوی ناخوشایند عرق بر روی لباس‌ها تاثیرگذار هستند. این چهار فاکتور عبارت‌­اند از: نوعی باکتری، عرق بدن، نوعی چربی و جنس الیاف تشکیل‌دهندۀ لباس.

به گفتۀ متخصصین حوزۀ مواد شوینده ۷۰ درصد آلودگی لباس‌ها که به طور روزانه استفاده می‌شوند، توسط خود بدن ایجاد می­‌شود که برای چشم نامرئی هستند. عرق، سلول‌های پوست، نمک و چربی مومی به نام سبوم (sebum) موادی هستند که در جریان زندگی روزانه و به طور خاص هنگام ورزش از بدن جدا شده و روی لباس‌ها قرار می‌گیرند.

بیشتر ما در ابتدای امر سعی می‌کنیم از لباس‌هایی با جنس الیاف طبیعی مانند پنبه استفاده کنیم. اما این لباس‌ها عموما برای فعالیت‌های ورزشی و تمرین مناسب نیستند. از طرفی با توجه محدویت‌های موجود دسترسی دائمی به لباس‌هایی با جنس الیاف طبیعی امکان‌پذیر نیست. از این رو برای استفادۀ روزمره و مهم‌تر از آن برای انجام فعالیت‌های ورزشی از لباس‌های تولید شده از الیاف مصنوعی همچون پلی‌استر استفاده می‌کنیم که به نوعی عامل تاثیرگذار در به وجود آمدن و باقی ماندن بوی بد در لباس خواهد بود.

فناوری به شکل شمشیر دو لبه

طی سالیان اخیر دو اصطلاح Activewear و Performance wear بیشتر از Sportwear در مقالات و وبسایت‌ها استفاده شده‌اند، این سه کلمه به طور خاص به لباس‌های ورزشی اشاره دارند. با این تفاوت که در لباس‌های ورزشی مدرن از الیافی استفاده می‌شود که هر یک شاخص‌های منحصر به خود را دارد و به این ترتیب عملکرد خاصی را ارائه می‌دهند. اغلب لباس‌های با عملکرد بالا از جنس پلی‌استر تولید می‌شوند. بسیاری از این الیاف به شکلی تولید شده‌اند که قابلیت دریافت و انتقال عرق بدن از سطح پوست به خارج از سطح لباس را دارند که به آن خاصیت انتقال رطوبت (moisture wicking) می‌گویند.

این الیاف ویژه دارای کانال یا شیارهایی هستند که عمل انتقال رطوبت و عرق را افزایش می‌دهند. اما مشکل از آنجایی شروع می‌شود که چرک‌های جدا شده از بدن که عامل ایجاد بو هستند، ممکن است در این شیارها گیر افتاده و حذف آن‌ها دشوار شود. به همین دلیل بو، یک مشکل رایج در پارچۀ لباس‌ها با عملکرد بالاست. به این ترتیب، شاخص مثبت در لباس‌های تولید شده از این نوع الیاف اگر با دقت بررسی و نگهداری نشوند می‌توانند به یک شاخص عذاب‌آور تبدیل شوند.

چسبیدن چرک و عرق به لباس

در ابتدا باید بدانید بوی عرق که به محض اتو کردن یا پوشیدن مجدد لباس برمی‌گردد، ناشی از تغییر ماهیت ماده‌ای به نام سبوم است. این ماده از سطح بدن ما روی لباس انتقال یافته و باقی مانده‌است. تردیدی نیست که همه هنگام ورزش یا فعالیت‌های روزانه عرق می‌کنند. با خشک شدن عرق، این ماده که همزمان با تعریق از بدن دفع شده، روی پوست و لباس باقی می‌ماند. این ماده با تغییراتی که در آن به وجود می‌آید بوی بد تولید می‌کند و اتفاقا هنگامی که لباس گرم است یا اتو می‌شود بیشتر خودش را نشان می‌دهد. بنابراین اگر این ماده که فرمی به شکل چربی مومی دارد و در بین الیاف گیر افتاده در حین شستشو با یک شوینده مناسب به طور کامل حذف نشود، بوی عرق در لباس‌ها خیلی سریع باز می‌گردد.

راهکار از بین بردن بوی عرق در لباس چیست؟

از بین بردن چربی‌ها همواره یکی از بخش‌های مهم در فرایند شستشو لباس به حساب می‌آید. مهمترین عامل در به وجود آمدن بوی ناخوشایند، ماده‌ای است که پایۀ روغنی دارد و در عرق بدن وجود دارد. به طور کلی مواد با پایۀ روغنی عموما با آب داغ ذوب می‌شوند و از بین می‌روند. این در حالی‌ است که لباس‌هایی با جنس پلی‌استر و الیاف مصنوعی که معمولا با مشکل همراه داشتن بو مواجه هستند نسبت به الیاف طبیعی به درجه حرارت آب بسیار حساسند. لذا با بالا بردن دمای آب به طور حتم پارچه لباس آسیب خواهد دید. به این ترتیب می‌بایست از یک شستشوی دقیق و یک ماده شویندۀ مناسب برای این اتفاق استفاده شود.

 

 

 

شویندۀ مناسب کدام است؟

با توجه به موارد ذکر شده، متخصصین بر اهمیت استفاده از مواد شوینده مناسب برای از بین بردن چرک‌های ایجاد کنندۀ بو از روی لباس تاکید می‌کنند. برخی از شوینده‌های لباسشویی در از بین بردن این قبیل آلودگی های بدن که بو ایجاد می­‌کنند، حتی بهتر از آب عمل نمی‌کنند. از طرفی رایحه های خوشبو موجود در این شوینده‌ها بوهای ناخوشایند را پنهان می‌کنند. اما با محو شدن عطر مواد شوینده، بوی بد باقی‌مانده در لباس، دوباره قابل توجه می‌شود. به این ترتیب “اگر لباس‌های شما تمیز به نظر می‌رسند اما بوی بد می‌دهند، در حقیقت تمیز نیستند.”

در حال حاضر بسیاری از از برندهای پیشرو در تولید مواد شویندۀ لباس در حال تولید و ارائه یک شویندۀ نسل جدید هستند که به طور خاص برای هدف قرار دادن بوی عرق لباس تولید خواهند شد. متخصصین بر این باور هستند که پارچه‌های مورد استفادۀ ما طی سالیان اخیر تغییر کرده‌اند، اما مواد شویندۀ ما تغییر نکرده‌است.  بر اساس بررسی‌های انجام شده، بیش از ۶۰ درصد از لباس‌های شسته شده امروزی پارچه‌های تولید شده از الیاف مصنوعی با قابلیت‌های مدرن یا مخلوط آن‌ها هستند. در حالی که مواد شویندۀ سنتی هرگز برای تمیزکردن این پارچه‌ها طراحی نشده‌اند. با این اوصاف استفاده از مواد شوینده که حاوی آنزیم و به طور خاص آنزیم لیپاز است می‌تواند تا حدی به از بین بردن پایۀ چربی مادۀ موثر در ایجاد بو تاثیر گذار باشد.

نکاتی برای جلوگیری از ایجاد بوی عرق در لباس

در این بخش به چند مورد مهم در کاهش بوی عرق در لباس‌ها اشاره می‌کنیم:

۱.     پیش از هر چیز اگر ترجیح می­دهید از بوی عرق در لباس خود جلوگیری کنید، حتماً ماشین لباسشویی خود را مرتباً تمیز کنید تا هیچ باکتری در داخل محفظۀ شستشو باقی نماند. این باکتری‌ها عامل ترکیبات شیمیایی در لباس‌ها و به وجود آمدن بوی بد هستند.

۲.     در نظر داشته باشید که گاهی بوی عرق در لباس و سایر منسوجات می­تواند ناشی از لباس‌های مرطوبی باشد که در کیف ورزشی، سبد لباسشویی یا ماشین لباسشویی بیش از حد باقی ماند‌ه‌اند. بنابراین تمام بوی لباس‌ها را نمی‌توان صرفا به مواد موجود در عرق بدن نسبت داد.

۳.     لباس‌های خود را در بازه‌های زمانی کوتاه (مخصوصا در فصل گرم سال)بشویید. این کار مانع از تجمع مواد تاثیرگذار در ایجاد بوع عرق در لباس می‌شود.

۴.     فراموش نکنید در مورد پوشاندن بوی عرق روی لباس، دئودورانت یک گزینه کار ساز و حرفه‌ای نیست. زیرا دئودورانت پس از گذشت زمان از روی لباس از بین می‌رود و بوی عرق همچنان باقی می‌ماند، چرا که عامل ایجاد بو روی لباس پابرجاست

مرجع:  mag.sarak-co.com