«الیاف کِیپاک»


با توجه به کاهش سریع منابع طبیعی و این موضوع که الیاف طبیعی مانند پنبه برای فرایند به منابع زیادی نیاز دارند و الیاف نفتی مانند اکریلیک ، پلی استر ، نایلون و اسپاندکس که سازگار با محیط زیست نیستند اکنون زمان آن فرا رسیده که به دنبال گزینه‌­های پایدار برای تولید الیاف و پارچه باشیم.

کیپاک یک لیف سلولزی طبیعی است که از میوه‌­های خشک شدۀ درخت کیپاک تولید می‌­شود. Kapok پایدارترین الیاف موجود در بازار امروز است که هیچ گونه ردپا و اثری از بشر از خود به جا نمی‌­گذارد که این موضوع در کنار ویژگی‌های بیشماری مانند نرمی ابریشمی، خاصیت لمس خشک[2]، ضد بید و ضد کنه و ویژگی عایق بودن آن که با  الیاف down [3]قابل مقایسه است، کیپاک را به لیفی پرکاربرد و پایدار تبدیل کرده است.

                                                        

درختان کیپاک می‌­توانند به تنهایی و بدون نیاز به هیچ مادۀ دیگری جهت تولید الیاف  نرم و ابریشمین مورد استفاده قرارگیرند.

همچنین درخت کیپاک با یک روش طبیعی از خود در برابر حملات حیوانات محافظت می‌­کند: خارهای سخت روی تنۀ آن به‌­گونه ایست که برای رشد درخت و میوه‌­ها نیازی به مداخلۀ انسانی یا سم­ پاشی نیست. صدها پوستۀ محافظ (قوزه)در هر میوه وجود دارد که حاوی بذرهای (از درخت) است که توسط الیاف کرکی، نرم و ابریشمی محافظت می­‌شود.


تنها مشکلی که وجود دارد این است که اگرچه این الیاف قابلیت بافندگی دارند، اما نمی‌­توان از 100 درصد الیاف کیپاک برای این کار استفاده کرد. هرچند با ترکیب این الیاف با مواد دیگری مثل پنبه می‌­توان در حجم عظیمی آب صرفه جویی کرد. به عنوان مثال با توجه به شکل زیر اگر یک کیلوگرم پنبه که برای تولید چهار تی­شرت لازم است را فقط با 30 درصد کیپاک مخلوط کنیم ، 3000 لیتر آب صرفه جویی می‌­شود که این مقدار معادل 15 وان کامل است!ممکن است این سوال پیش آید که چرا از کیپاک به طور گسترده‌تری استفاده نمی‌­شود؟ با اینکه از کیپاک به عنوان یکی از سبک‌­ترین الیاف توخالی به طور گسترده­‌ای برای پرکردن استفاده می‌­شد ، اما تا سال  2006 قابلیت ریسندگی این الیاف وجود نداشت هرچند  بعد از آن، تکنولوژی پیشرفت کرده است و الیاف کیپاک در مخلوط الیاف که قابلیت ریسندگی دارند- مورد استفاده قرار گرفته اند و این امر منجر به تولید پارچه‌­هایی نرم تر و راحت تر شده است.

 

 

استفاده از الیاف کیپاک حضور محصولات حیوانی و مصنوعی را در بازار کاهش می­‌دهد به همین دلیل این محصول مورد توجه گروه حقوقی حیوانات [4]PETA و گروه‌های دوست­دار محیط زیست قرار گرفته است.


    مرجع: www.flocus.pro

 

 

 [1] Kapok fibres

[2] dry to the touch

[3] منظور از الیاف down کرکی ترین لایۀ پر اردک و غاز است که مهم­‌ترین عایق­ طبیعی در صنعت نساجی به شمار می­‌رود.

[4] people for the ethical treatment of animal